Doména batovce.sk
Toto je oficiálna webová stránka obce Bátovce.
Oficiálne stránky využívajú doménu batovce.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Bátovský jarmok 2019
21.10.2019
Kultúrno-spoločenské podujatia v našej obci vrcholia tradičným Bátovským jarmokom. V sobotu sa už po siedmy raz konal festival folklóru, kultúry a tradičných jedál, ktorý sa po piaty raz koná ako Bátovský jarmok. Vďaka Občianskemu združeniu Bátovčan sa podarilo oživiť kultúrny život v obci, ktorý vrcholí každoročne práve týmto podujatím.
Už ráno od 8. hodiny sa začal na námestí jarmok. Je potešujúce, že čoraz viac sa stáva prezentáciou ľudových remesiel, nielen s predajom, ale aj s ukážkami remesiel. Nechýbali ani drobní pestobatelia, chovatelia, výrobcovia z regiónu. Toto by malo byť hlavným účelom takýchto podujatí. (Drobní pestovatelia, chovatelia a výrobcovia z regiónu majú možnosť sa prezentovať aj na Gazdovskom trhu, ktorý sa koná v Bátovciach počas leta každú druhú sobotu.)
V jedinečnej pivnici pod Gazdovským dvorom ponúkalo už vlani svoje vína Muráni víno Čajkov a tohto roku sa pripojilo k nemu aj Vinárstvo Anton Uhnák z Čajkova.
Od 10. hodiny bola prístupná Kúria. Po vlaňajšej výstave „Z minulosti Tekova a Hontu“ tu boli opäť nainštalované pôvodné expozície rozšírené o ďalšie exponáty. V malom obecnom múzeu mohli navšetvníci spoznávať život našich predkov. V samostatnej miestnosti si mohli pozrieť kuriozity socializmu i exponáty zo školy v minulosti. Aj táto výstava mala úspech, o čom svedčia aj zápisy v knihe návštev.
Oficiálne slavnostné otvorenie Bátovského jarmoku sa konalo v Gazdovskom dvore krátko po poludní.
„Som nesmierne rád, že vás po roku môžem opäť privítať v Bátovciach, v „meste kráľovien“ na našom Bátovskom jarmoku,“ privítal účastníkov starosta obce Peter Burčo. Pripomenul bohatú históriu konania jarmokov v obci a pokračoval: „Dnes je toto podujatie príležitosťou na stretnutie sa, oživenie si spomienok, pripomenutie si folklóru, remesiel či gastronómie, ktorá do nášho regiónu neodmysliteľne patrí. Verím, že sa u nás v Bátovciach budete cítiť ako doma. Som veľmi rád, že do Bátoviec prijali pozvanie ľudia, ktorí sú mne ako starostovi obce nápomocní pri mojej činnosti.“ Privítal poslanca NR SR a súčasne podpredsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Máriána Kéryho, poslancov NSK, starostov a starostky okolitých obcí a členov strany SMER – SD a Mladých sociálnych demokratov.
Potom pokračoval: Takéto podujatie by sa nedalo zorganizovať bez veľkého počtu dobrovoľníkov. Chcem sa z tohto miesta poďakovaať celému organizačnému štábu a veľkému počtu dobrovoľníkov, ktorí s obrovskou chuťou a obrovským srdcom pracujú vo svojom voľnom čase pre obec a pre toto podujatie.
Potom starosta odovzdal slovo Mariánovi Kérymu, ktorý obec už navštívil viackrát. Ten na úvod ospravedlnil predsedu NSK Milana Belicu. Potom tiež ocenil prácu všetkých, ktorí pripravovali toto podujatie, aby sa tu návštevníci cítili dobre. Lebo takáto dobrá spolupráca podľa neho nie je samozrejmosťou.
„Ďakujem vám, že aj v tomto kúte NSK zachovávate tradície. Sme v 21. storočí, Slovensko je, pánbohzaplať, plnohodnotnou súčasťou Európskej únie, ale máme tu z minulosti naše zvyky, tradície, pekné kroje, ktoré neodmysliteľne patria k nášmu Slovensku. Som rád, že tieto tradície zachovávame a prenášame aj na mladú generáciu. Som rád, že z rozpočtu NSK podporujeme veľké množstvo podujatí, aby sme úľahčili a ušetrili financie organizátorom. Keď som prichádzal, videl som, že je tu opäť viac stánkov ako vlani. Takže verím, že táto tradícia bude pokračovať aj naďalej. Ďakujem pekne za pozvanie a všetkým želám príjemný zvyšok dnešného dňa,“ povedal Marián Kéry.
Potom sa začalo pestré pásmo folklórnych vystúpení. Najskôr vystúpia Pečenická dychovka zo susednej obce Pečenice. Vznikla pred 243 rokmi a jej existencia v takej malej obci – to je proste fenomén. Jej rezké rytmy a spev Janky Bontovej a Štefana Valka boli dobrým úvodom na navodenie správnej atmosféry.
Ako druhý sa predstavil najúspešnejší domáci súbor - Mužská spevácka skupina Bátovčan, ktorá sa už stala známou vystúpeniami aj v širšom okolí. Chlapi na každý jarmok niečím prekvapia. Tenoraz bolo ich vystúpenie venované Vendelínovi Úradníkovi, učiteľovi, ktorý napísal prvú monografou o Bátovciach. Zozbieral aj taré ľudové piesne v obci. Tie sa podarilo zachrániť a skupina niektoré naspievala a predstavila v pásme „Keď som ja rukoval“. To, že sa po polstoročí podarilo Úradníkovu prácu takto predstaviť v kvalitnom prevedení, je tiež znakom rozvoja kultúry v našej obci.
O tom, že folklór je stále populárny a má budúcnosť, presvedčíli najmenší folkloristi z Detského folklórneho súboru Pečeničan, v ktorom vystupujú deti zo Základnej školy Bátovce a z okolia. Súbor pôsobí od 1. septembra 2016, je v ňom 25 detí od 2 do 12 rokov a 10 detí študuje hru na hudobnom nástroji v ZUŠ Levice.
Nasledovalo vystúpenie známeho vyše 60-ročného Folklórneho súboru Urpín z Banskej Bystrice. V profesionálnom podaní predstavil najmä horehronský a podpoliansky folklór, ktorým je známy, ale siahol aj po zemplínskom folklóre.
Ťahákom bolo aj vystúpenie hudobnej skupiny Zbojná z Kysúc. Tvoria ju najznámejšie slovenské heligongárky sestry Lenka a Evka Bacmaňákové, jeden z najlepších heligonkárov Marián Šišovský, akordeonista a výborný spevák Daniel Smolka, gitarista a spevák Peter Cvengroš a bicista Radoslav Skupeň. Keďže sestry Bacmaňákové vystupovali už v Leviciach, mnohí z tých, čo ich videli, si ich vystúpenie nenechali ujsť.
Už za šera začala na počúvanie i do tanca hrať hudobná skupina Len Tak zo Zlatých Moraviec. V zložení spev, klávesy, akustická gitara a bicie zahrali známe slovenské piesne ako cover verzie v zaujímavej interpretácii.
Aj tohtoročný Bátovský jarmok sa vydaril. Poďakovanie za to patrí, tak ako to zdôraznil aj starosta Peter Burčo, predovšetkým dobrovoľníkom, aktívnym občanom ochotným nezištne pomôcť obci, ale vlastne aj sebe. A keďže aj počasie bolo ako na objednávku, snaha organizátorov bola zúročená.